anahtar-kelime-nedir
Anahtar Kelime Nedir ?
23 Nisan 2019
Keep-Alive Site Hızlandırma | SİTENİZİ ROKETLEYİN
24 Nisan 2019
Tümünü Gör

Alan Adı Seçimi

4.9
4,9 rating
Öğretici90%
Başarılı10%
Standart0%
Zayıf Bilgi0%
Çok Kötü0%

Alan Adı Seçimi

Alan adı seçimi  (Domain seçimi) seo optimizasyonunda kilit noktalardan biridir. Peki neden? Bunun bir çok nedeni olmakla birlikte hayati önem taşıyan bölümü Anahtar kelime ile ilgili olan bölümdür.

Eğer internette anahtar kelime ile arattığınızda sitenizin üstte çıkmasını istiyorsanız bu kriterlerden biri de anahtar kelimenin alan adınızda bulunmasıdır. Ancak şu unutulmamalıdır eğer anahtar kelime alan adınızda yoksa yükselemezsiniz diye bir şey yoktur. Eğer böyle olsaydı N11 gibi bir firma hiç bir anahtar kelimede yükselemezdi

Daha önce söylediğimiz gibi seo optimizasyonu yüzlerce kriterden oluşur. Eğer başarılı bir optimizasyon yaparsanız siteniz kesinlikle arama sonuçlarında hakedeceği yeri alacaktır.

 

 

Alan Adı Seçimi

Alan Adı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Eğer mümkünse anahtar kelimeyi içermelidir. Örneğin ben seo ile ilgili yazılar paylaşıyorum ve alan adımda seodersleri.com olsun buradaki anahtar kelimenin alan adımda bulunması benim için artı bir puandır.

Zaten dikkat ederseniz aranılan kelimelerin çoğunda anahtar kelime alan adında bulunmaktadır.

Önceleri alan adlarında küçük oynamalar yaparak iyi sonuçlar alınabiliyordu örneğin seodersleri.com alan adı alınmışsa onun yerine seo-dersleri.com alan adını alıp iyi bir geri dönüş alınabiliyordu.

Çünkü arama mantığında anahtar kelimeler ile yardımcı kelimeler arasında  “-” (Tire) işareti konulup arama yapılıyordu o zamanda bu siteler birebir eşleşiyordu. Ancak artık bunun bir önemi kalmadı.

Algoritmalar her geçen gün yenileniyor ve eskiden geçerli olan kriterler artık geçerli olmayabiliyor.

Bu yüzden değişimi sürekli takip edip sitelerimizi bu değişimlere ayak uyduracak hale getirmeliyiz.

Alan Adı Seçimi

 

Alan adı  önemli olduğu kadar url (adres satırı) düzenlemek te önemlidir. Çünkü seo botları sitelerimizi tararken öncelikle adres satırımızdan işe başlarlar eğer adres satırımızda anahtar kelime yoksa sonra içerikleri analiz etmeye başlarlar bizde botların adres satırımızda mutlaka anahtar kelimeyi görmesini sağlamalıyız.

Bunun için “alan adı seçimi” anahtar kelimesinden örnek vereyim. Google botları siteme geldi önce alan adımı tarıyorlar “kaansengezer.com” gördüğünüz gibi alan adımda anahtar kelime geçmiyor. Öyleyse adres satırı uzantımda geçmesi gerekiyor.

Adres satırı uzantım ise alan adımdan sonraki kısımdır yani “kaansengezer.com/alan-adi-secimi” işte doğru bir adres satırı uzantısı ile seo tarayıcı botlara istediğini vermiş oldum., Artık aldığım 1 puan ile içeriklerimi incelemesi gerekiyor.

Alan Adı Nasıl Alınır?

Alan adları belirli alan adı satan siteler üzerinden alınabilir. Örneğin Amerikan firması olan godaddy firması ilk satın alımlarda çok uygun fiyata alan adı sağlamaktadır. Ancak yenileme zamanı geldiğinde oda diğer firmalar gibi 8,99 dolar alıyor tabi bu .com alan adı uzantısı için geçerli. Her alan adı uzantısı için farklı fiyatlar istenmektedir.

Türk firmaları arasında ise:

  • isimtescil.net
  • guzel.net.tr
  • turhost.com

gibi çeşitlendirebileceğimiz firmalar bulunmaktadır. Genelde hosting sağlayıcı firmalar alan adı da satıyorlar, genel olarak fiyatlar da aşağı yukarı aynı. Sizde kendi firmanızı seçerek alan adınızı satın alabilirsiniz.

Alan Adı Fikirleri

Alan adı alacaksınız ancak kafanızda bir çok soru işareti mevcut. Nasıl bir alan adı seçmeliyim veya alan adı türevleri neler olabilir tarzı soruları kendinize sorabilirsiniz. Bunun hakkında keywordtool.io sitesini ziyaret edip anahtar kelimenizi yazıp internette en çok aranan ilgili kelime ve kelime öbeklerini bulabilirsiniz.

 

Bu konuda yeterli bilgi verebildiğimi düşünüyorum öğrenmek istediğiniz başka bir konu olursa lütfen yorumlarda bildiriniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir